Усмішки на обличчях, побажання від викладачів, наставників і друзів, радість та трішки суму. Випускники Магістерської програми з управління неприбутковими організаціями завершили свій навчальний шлях в Інституті лідерства та управління та отримали дипломи УКУ. Вже зараз вони починають пригадувати найяскравіші моменти своїх півторарічних пригод. Тож про найцікавіші спогади та враження про навчання від наших випускників, а також настанови від викладачів читайте в матеріалі.

Понад двадцять випускників та випускниць Магістерської програми УНО отримали дипломи на випускних урочистостях. Позаду — навчання, випробування цікавими, але водночас складними завданнями, командна робота до п’ятої ранку, поради від колег та менторів. Тривалість програми півтора року, але за цей час група випускників та випускниць набору 2017-2018 рр. отримала не тільки фахову освіту та практичні навички у сфері громадського активізму, але й хороших друзів та колег.За словами Ліни Полихатої, координаторки Магістерської програми, цей випуск студентів та студенток відзначається цілеспрямованістю, допитливістю та здоровими амбіціями змінити світ. Рішучі, досвідчені й допитливі — саме так, на її думку, можна охарактеризувати студентів.

«Важливо, щоб наша країна формувалася з професіоналів. Наші лідер(к)и громадського сектору прагнуть цього професіоналізму, вибудовують свої дії так, щоб всі їхні проекти, заходи, цілі, ідеї були втілені якісно та змінювали. Вірю, що їхній диплом магістра стане основою для подальшого професійного зростання, і вони й надалі розбудовуватимуть свої команди та горизонти впливу, об’єднуватимуть людей навколо справжніх цінностей, бо кожен із них вірить у справу, яку робить», — говорить Ліна Полихата.

На думку Уляни Щурко, викладачки програми, цьогорічні випускники ефективні, професійні та мислячі. Уляна була головою екзаменаційної комісії, тому пам’ятає, з якими думками майбутні студенти приходили на вступні іспити. Викладачка переконана, усі прийшли з розумінням того, чого хочуть досягти під час навчання.
«Вони всі дуже відкриті, щирі, веселі, люблять жартувати. Це завжди тішить, адже ти працюєш з живими людьми, а не роботами. Бажаю, щоб вони не втратили того натхнення, що отримали за ці півтора року навчання. Мрію, аби ми за якийсь час побачили плоди їхньої праці й теж стали окриленими результатами та перемогами», — розповідає Уляна Щурко.

Випускники й випускниці програми вже починають сумувати за навчанням, роботою в команді, цікавими лекціями, пригадують моменти та історії з їхнього спільного життя на програмі УНО.

За словами випускника Олександра Ширшина, він точно буде сумувати за півторарічними навчальними пригодами та випробовуваннями, через які пройшли усією групою. «Найбільш яскравим моментом навчання для мене було створення стратегії на іспиті й співпраця з нашою групою. Також мені сподобалася зустріч із Валерієм Пекарем. Він висловив тоді цікаву думку про те, що не треба перекладати етичні питання чи відповідальність за етичні питання на таких, як Мирослав Маринович. Думаю, етичні питання залежать від кожного з нас. Не можна перекласти вирішення важливих справ на інших. Цікавими для мене були курси зі стратегування та комунікацій у громадському секторі, що викладав Євген Глібовицький. Загалом це те, що я можу застосувати зараз у своїй роботі», — розповідає Олександр.

«Я сумую за навчанням. Разом із групою ми вже сьогодні вирішуємо дати наступних зустрічей», — розповідає випускниця програми Єлизавета Колеснікова. Найбільше за час навчання їй запам’ятався момент підготовки до іспиту разом із командою. «Ми складали іспит із трьох предметів: стратегування, комунікації і HR. Наша група готувалася упродовж трьох днів, фактично це були ночі в УКУ, і ми вже самі називали себе “богами стратегії”», — пригадує Єлизавета.
Найважчим для випускниці виявився захист дипломної роботи, адже це вимагало багатьох зусиль. Тому наступникам вона радить починати роботу над дипломом якомога раніше. При цьому обов’язково здійснювати всі свої побажання й ідеї, оскільки можливості, що дає ІЛУ УКУ — унікальні. Єлизавета також пригадує один із натхненних сніданків із проректором університету Тарасом Добком: «Ми дізналися, що він захистив дисертацію про щастя. Із зустрічі запам’яталося, що щастя — це, насправді, не особисте, а суспільне явище. Ти стаєш найщасливішим саме тоді, коли це щастя даруєш іншим».

Студентка Магістерської програми з управління неприбутковими організаціями Анастасія Макаренко пригадує, що вже під час першого знайомства групи здавалося, що всі люди зібралися в цьому місці не випадково. «Це довга історія і точно не тривалістю в півтора року, як триває сама магістерська програма. Це одні з найближчих людей у моєму житті. Це не просто про дружбу, яку можна пронести через життя, це про можливість відчувати опору, можливість надихатися, вчитися і робити щось разом. Це можливість повернутися до студентського життя і відчути, що ти зараз не директорка громадської організації і звітуєш про щось або кудись ведеш свою команду. Ти повертаєшся в позицію навчання і можливості робити це у формі гри», — розповідає Анастасія.

Під час захисту дипломних робіт випускників і випускниць програми був присутній декан факультету суспільних наук УКУ Володимир Турчиновський. На його думку, ця група студентів цікава саме тим, що всі презентовані теми та проекти реальні для втілення. «Випускники ще до навчання в ІЛУ УКУ мали певний професійний досвід, але ідея цієї програми — допомагати в реалізації проектів», — переконаний декан факультету.

У представників та представниць громадського сектору під час роботи часто виникає емоційне вигорання. Щоб уникнути цього, Володимир Турчиновський радить бути поруч з добрими людьми. «Якоюсь мірою це може звучати парадоксально, але я думаю, що варто налаштовуватися на хвилі спілкування, що дають вам силу, наснагу й енергію», — переконаний декан факультету.

«Кожні п’ятдесят років у світі є шанс, коли соціальні інноватори можуть щось змінити. Чи ви будете готовими, коли такий шанс з’явиться?» — таке риторичне запитання поставив під час свого виступу на випускних урочистостях почесний гість УКУ, член дорадчої ради Інституту Кшиштоф Становські.

Результати навчання цьогорічних студентів та студенток Магістерської програми дають підстави для впевненості, що вони готові скористатися цією можливістю.