7 лютого Суспільне у співпраці з Інститутом лідерства та управління Українського католицького університету запустили онлайн-практикум «Критичне мислення в українському контексті»*  для представників освітньої сфери.

Читайте також: Критичне мислення в українських реаліях — практичний курс від Інституту лідерства та управління УКУ та Суспільного

Освітяни стануть другим набором на курс. Нині завершує курс з опанування нових навичок самостійного мислення команда продюсерів регіональних філій Суспільного. Загалом до практикуму долучаться представники інформаційної, освітньої та громадської сфер. Такий вибір сфер пов’язаний із їх важливістю для розвитку демократії.

«Критичне мислення є запорукою існування незалежного суспільства. Ми вважаємо цю навичку життєво необхідною для базових інституцій суспільства, зокрема медіа та освітніх закладів. Саме тому спільно з ІЛУ УКУ Суспільне мовлення розробило проєкт, до якого залучило соціологиню Вікторію Бриндзу для розробки курсу, — розповіла кураторка навчальних програм Академії суспільного мовлення Ярослава Камінська. — Цей же курс пройшли продюсери філій Суспільного, і ми тішимося, що зараз освітяни мають можливість пройти це навчання й отримати навички критичного мислення».

Авторкою і тренеркою практичного курсу є дослідниця цінностей українського суспільства Вікторія Бриндза. На її думку, освітяни особливо оцінять курс, адже зможуть освоїти навички, які не були притаманні для періоду їх навчання.

«Критичне мислення — практична навичка, її не можна просто завчити. У створенні курсу я орієнтувалася на те, аби учасники напрактикувалися у її застосуванні. Для освітян це особливо важливо, адже вони вчать інших, але на той час, коли вони самі навчалися, критичне мислення ще так не цінувалося. Відповідно можливостей розвинути цю практичну навичку було менше. Курс побудований так, аби мінімізувати імітацію мислення, відучитися вишукувати правильну відповідь та схвалення авторитетів, натомість розвинути навичку міркувати й відчувати відповідальність за свої думки, свою позицію. Якщо вчителі цього не вміють, вони не зможуть цього навчити інших», — зазначає Вікторія Бриндза.

Практичний курс, розроблений за ініціативи Академії суспільного мовлення й УКУ та профінансований фондом «Відродження», триватиме для освітян 8 тижнів.

Зокрема, учасники зможуть навчитися:

  • помічати когнітивні хиби та розуміти, чому вони стаються;
  • аналізувати власне мислення;
  • розуміти впливи, які здійснюються на людське мислення;
  • оцінювати вагу аргументів;
  • виявляти хиби аргументації;
  • формувати та обґрунтовувати власну позицію;
  • сперечатися безпечно.

Водночас директорка Інституту лідерства та управління УКУ Ірина Бек переконана, що уміння критично мислити в сучасному інформаційному просторі важливо не лише для фахівців критичних для демократії напрямів, а й для кожного громадянина.

«Навичка критичного мислення є однією з топових навичок, які є найбільш популярними в суспільстві на наступні 10 років за оцінками світового економічного форуму. Саме тому критичне мислення варто запроваджувати у школах. І освітяни є однією з пріоритетних груп, яку ми обрали для навчання на курсі “Критичне мислення в українському контексті” з Вікторією Бриндзою, — зазначила Ірина  Бек. — Щоб якісно навчати дітей, в нас мають бути вчителі, які, власне, володіють на порядок вищому рівні навичкою критичного мислення, вміють добре аналізувати інформацію в сучасному інформаційному просторі, розрізняти аргументацію, яка є вагомою, а на яку не слід звертати увагу, й розуміють, звідки в нас виникають думки, як на них фокусуватися та коли і як виникають судження, на які ми спираємося у своїх діях».

У другій половині 2022 року лекційна частина курсу буде доступною для всіх охочих на платформі Prometheus. Практична частина буде переведена авторкою на комерційну основу.

Авторка курсу Вікторія Бриндза — дослідниця, соціологиня, вісім років працювала з дослідженнями цінностей на пострадянському просторі, здобула диплом магістра соціології і політичної науки в Німеччині, здобула ступінь в галузі освітньої науки в Австралії. З 2011 року викладає авторський курс із критичного мислення в Українському католицькому університеті.

Інститут лідерства та управління (ІЛУ) є структурним підрозділом Українського католицького університету. З 2010 року ІЛУ зміцнює громадянське суспільство шляхом навчання та розвитку лідерів і лідерок громадського сектору та їхніх команд.

Суспільне мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й канали Суспільного радіо (Українське радіоРадіо ПроміньРадіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media.

Авторка Юлія Лихенко

* Курс «Критичне мислення в українському контексті» втілюється за фінансової підтримки Європейської комісії та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компонента проєкту «EU4USociety».