Лавреатами Церемонії вручення нагороди за моральне, духовне та етичне лідерство “Світло Справедливості” стали волонтери: Тарас Чмут, директор Фонду компетентної допомоги армії “Повернись живим” та Марія Берлінська, доброволиця, керівниця “Центру підтримки аеророзвідки”, керівниця проєкту “Невидимий батальйон”. Їм вручили нагороду під час церемонії нагородження в Українському католицькому університеті у Львові.   

Нагорода була заснована у 2010 році Анастасією Шкільник та митрополитом Борисом Ґудзяком, аби привернути увагу до ціннісного лідерства в Україні, до важливості моральних принципів та популяризації прикладів такого лідерства в українському суспільстві.


Лауреатів 2022 року капітула обирала в часі повномасштабного вторгнення росії на територію України. Саме тому на церемонії відзначили волонтерів – осіб, які своєю невтомною щоденною працею наближають перемогу України.

Член капітули «Світло Справедливості», проректор УКУ Мирослав Маринович зазначив, що премію за моральне лідерство слід було присудити всьому українському народові. «Якщо ж подивитися прицільніше, то найбільше Україну тримають саме дві групи: наші воїни і наші волонтери. Для нагороди цього року капітула вибрала саме волонтерів. Їхня діяльність має найвищу євангельську мотивацію: “Я був на фронті і ви прийшли до мене”. Такий крок має найбільшу вартість. Чимало волонтерів за своє свідчення заплатили життям», – переконаний правозахисник.

Представляючи лауреатів нагороди, президент УКУ, митрополит Філадельфійської архиєпархії УГКЦ у США Борис Ґудзяк зазначив: «Анастасія Шкільник, яка вшанувала свого батька створенням цієї нагороди, хотіла звернути увагу на тих, які, за Божою заповіддю, дають – дають глибоко, багато, щедро, вільно. Бо правдивий дар – невимушений. Це відрух серця, у якому є Божий дух, Божа воля. Виходячи з неймовірних лихоліть, геноцидних хвиль, розтерзання нашої землі і душі, ми наскільки потребуємо бачити серед нас своїх, які живуть по Божому. Наші лауреати – добровольці, волонтери діють глибоко. Їхня діяльність – це не один порив чи емоційна стихія, це не страх. Це щось, що є Богом дане, і воно дає життя. Сьогодні ми вітаємо Марію Берлінську і Тараса Чмута».

Марія Берлінська, громадська діячка, керівниця «Центру підтримки аеророзвідки» та проєкту “Невидимий батальйон” під час церемонії зазначила: «Щиро дякую спільноті УКУ, викладачам, студентам, усім, які розбудовують цю спільноту. Я маю честь прийняти цю нагороду, але не вважаю її своєю – це нагорода команди і всього волонтерського руху. Важливо робити те, у що віриш. Якщо за вірою твоєю не стоять амбіції, страх лукавство чи заздрощі, а любов до людей – сміливо продовжуй. Війни описані у Біблії відбувалися зі списами та мечами. Війни майбутнього відбуватимуться роботами. І тому я щодня займаюся підготовкою людей та технічним оснащенням армії. Щодня я живу цифрами. І щодня я нагадую собі, що прямо зараз в тяжких муках гинуть мої люди, розірвані на шматки важкими снарядами. Сили покидають їх — десь там під Донбаським небом вони прощаються з цим світом і йдуть у вічність…

 

Найкраще, що я можу для себе зробити — підготувати себе до смерті. Зробити так, аби мені було з чим прийти до Бога. Пам’ять про смерть нагадує мені для чого я тут, вона прибирає мій страх і дає мені духовну відвагу. Війна — це гарний час вчитися не боятися, саме тоді коли смерть ходить навколо і забирає тисячі».

У 2014 році Марія пішла доброволицею на фронт. Служила в батальйоні “Айдар”, відповідала за аеророзвідку. Наступного року жінка створила Центр підтримки аеророзвідки ― громадську організацію, яка займається спеціалізованою підготовкою фахівців/-чинь з аеророзвідки для фронту. Разом з командою однодумців того ж 2015 року заснувала адвокаційну і правозахисну кампанію “Невидимий батальйон”, яка привернула увагу до участі жінок у війні на Сході. Зараз адвокатує отримання зброї для України за кордоном.

 

Тарас Чмут, військовий аналітик і керівник Фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим» також додав, що для нього і всієї команди фонду — це велика честь отримати нагороду «Світло Справедливості»: «Минає 9-й рік війни, ніхто не  знає скільки вона ще триматиме, але справедливість рано чи пізно візьме своє. Україна бореться за справедливість усього світу і всього устрою. Разом, все українське суспільство, весь цивілізований світ буде боротися за справедливість. Ми візьмемо своє і справедливість візьме своє!».

Окрім фінансової підтримки, лауреати нагороди отримали статуетки з кришталю, яку виготовив художник. На ній зображена фігура людини, яка тягнеться до світла, символізуючи прагнення до ідеалів свободи та справедливості.

Під час заходу також традиційно вручили стипендію «Світло Справедливості» студентові УКУ за активну громадську позицію. Лауреатом стипендії став Євген Бражко, студент 1-го курсу магістерської програми з управління неприбутковими організаціями. Євген живе у місті Мирноград, що на Донеччині та працює у ГО “ШТУКА”, яка має на меті соціально-економічний розвиток Донецької та Луганської областей та сприяє формуванню культурної екосистеми в регіоні. Також цьогорічний стипендіат є комунікаційним менеджером проєкту “Ветерани будують”.