22 унікальні теми, ґрунтовна робота над власними дослідженнями, недоспані ночі напередодні та хвилювання — саме так можна охарактеризувати триденний захист дипломних робіт студентів Магістерської програми з управління неприбутковими організаціями. Над чим працювали громадські активівст(к)и, та як навчання в Інституті лідерства та управління УКУ допомогло обрати вектор наукового розвитку, читайте в матеріалі.
Понад двадцять лідер-ів/-oк громадського сектору завершилиь навчання на Магістерській програмі з управління неприбутковими організаціями. Ключовим підсумком їхнього насиченого навчального процесу стало написання та захист дипломних робіт.
Які теми цікавлять студент-ів/-oк? Як навчання в Інституті лідерства та управління УКУ допомогло викристалізувати обрані теми? Дізнавалися відповіді та цікаві подробиці роботи у випускників та випускниць програми.

Тема роботи Олександри Пєтушкової присвячена управлінню громадською організацією в умовах змін і реформ на прикладі Центру інноваційної освіти «ПроСвіт», в якому вона працює. «Зараз потрібно враховувати всі українські реформи і зміни, що відбуваються в зовнішньому середовищі, для того, щоб якісно працювати зі своєю цільовою аудиторією. Дипломна робота і навчання показали важливість навичок управління в умовах постійних змін», — розповідає Олександра.
«Я працюю у швейцарсько-українському проекті “Підтримка децентралізації в Україні DESPRO”, тому моя магістерська робота пов’язана з управлінням комунікацією в контексті децентралізації», — говорить Анастасія Бондаренко. На її думку, отримані знання, системний підхід і розуміння відповідальності громадського сектору допомогли в написанні роботи. «Хочу використовувати всю інформацію з диплому для своєї роботи, можливо ми зробимо методички для громадського сектору з комунікації в територіальних громадах. Сподіваюся, що завдяки інструментам комунікації прихильників змін в Україні ставатиме більше».Олександра Смірнова, співорганізаторка мистецького проекту «Почути», обрала тему магістерської роботи «Управління інклюзивними мистецькими подіями як форма соціального підприємництва на прикладі соціального підприємництва “Почути”». У процесі написання вона розробляла плани для майбутнього соціального підприємництва, проаналізувала міжнародний та український досвід, підходи до вивчення цієї тематики, можливі шляхи розвитку проекту «Почути». «Особисто мені робота над магістеркою допомогла глибше зрозуміти те, чим я займаюсь і куди хочу прямувати. А навчання на магістерській програмі прояснило, що будь-яка ініціатива вартує того, щоб включати в неї довгострокове планування і розуміти, до якої кінцевої мети ми хочемо дійти своєю діяльністю», — говорить Олександра.
Вона переконана, найважче під час написання наукової роботи — дійти до певних узагальнень, подивитися на все зі сторони. «Мені дуже пощастило з науковою керівницею: коли в мене опускалися руки, вона ставила мені дуже правильні запитання і підтримувала», — ділиться враженнями Олександра.
«Стратегічне управління розвитком партнерських мереж громадських організацій в сучасних соціально-економічних умовах» — таку тему дослідження обрав Медведєв Олександр. На його думку, вона дає можливість підготувати відповіді на ті виклики, перед якими зараз стоїть Україна. Наприклад, як об’єднати активну частину населення. «У роботі я розглядаю приклади зв’язків мереж громадських організацій, зокрема РПК (Реанімаційний пакет реформ), Prozorro, Dozorro, деяких регіональних ГО, досвід Української академії лідерства. Також розроблені рекомендації, що виходять з реалій українського суспільства сьогодні, для того, щоб правильно працювати і розуміти, для чого ми працюємо. Сподіваюсь, що ці рекомендації будуть корисні для інших організацій, що планують або відчувають потребу у створенні партнерських мереж заради досягнення цілей державного розвитку або заради лобіювання інших питань», — розповідає Олександр.«По-перше, коли я вступала на програму, то не знала, що наприкінці цієї півторарічної мандрівки мені доведеться писати диплом. По-друге, коли на вступному іспиті мене запитали, чи знаю я, що таке “соціальне підприємництво”, то я відповіла, що не знаю. Як результат, за півтора року я написала дипломну роботу “Управління приватними католицькими школами як соціальними підприємствами на прикладі школи-гімназії Св. Василія Великого та проекту “Біблійний сад”», — розповідає Оксана Стеблина. Вона вважає, що ця робота має прикладний характер, оскільки її третя частина — це бізнес-план проекту «Біблійний сад», покликаний принести додаткове джерело доходів для католицької школи-гімназії. Студентка переконана, що ця дипломна робота — це есенція усього найкращого, що міг дати їй Інститут лідерства та управління УКУ.
Ярослав Мінкін вирішив досліджувати вплив молоді на прийняття політичних рішень в Україні. «Тривалий час я йшов до цієї теми, намагався зрозуміти, чому молодь має впливати на прийняття рішень, коли це має відбуватися. Чому вибори — це не єдиний еліксир для громадянського суспільства? Чому молоді люди, окрім того, щоб брати участь у виборчому процесі, мають займатися і розвивати партисипативну демократію? Саме про це я розповідаю у своїй дослідницькій роботі», — зауважив Ярослав.
Ярослав радить працювати над науковими роботами не більше п’яти годин на день для того, щоб тільки креативні й найкращі ідеї потрапляли в голову. Для глибшого розуміння теми він аналізував міжнародний досвід Чехії, Німеччини, Вірменії та Грузії. «Коли я починав писати, слухав людей з інших організацій, які мене надихали і підтримували, давали поштовх. Зараз я радий, що можу зробити власний внесок у розвиток молодіжної участі в Україні, і буду підтримувати нових лідерів, які будуть йти за мною», — розповідає Ярослав.

Отож, цього року громадський сектор отримав понад двадцять магістрів та магістринь з управління неприбутковими організаціями, які готові через свою діяльність впливати на його розвиток. Незабаром на всіх чекає завершальний момент півторарічного навчального шляху — випускні урочистості та вручення дипломів.