В Центрі Шептицького УКУ, відбулася церемонія нагородження “Світло Справедливості”. Це щорічна подія, яка відзначає тих, хто своїми діями уособлює моральне лідерство і є прикладом для суспільства.
Цьогоріч капітула вирішила нагородити українця, який робить голос України у світі гучнішим. Уособленням цієї ідеї визначили правозахисника та звільненого з полону ветерана Максима Буткевича.

“Найбільша і найважливіша цінність для нас – це любов. І саме цю цінність втілюють люди, які зробили можливими всі ті речі, які ми отримуємо на тепер. Я хотів би, щоби ми згадали про них і за можливості кожен і кожна своєю мірою зайняли своє місце в ряду цих праведників. Тому що це найкраще, що може статися з людиною, найкраще, що може статися з нашою спільнотою і з нашою країною”, – каже у своїй промові Максим Буткевич, лауреат нагороди “Світло Справедливості 2025”, правозахисник, ветеран та політв’язень.
Цими словами Максим Буткевич вкотре підкреслює: у центрі всіх його вчинків і переконань — людина. Саме це й стало визначальним у рішенні капітули присудити йому титул «Світло Справедливості». На їхню думку, саме він є уособленням всього того, що засновниця Анастасія Шкільник вкладала у премію.

Повернувшись із російського полону, перше, про що Максим Буткевич розповів журналістам – була згадка про тих людей, які ще залишаються в ув’язненні росії. Сьогодні на церемонії, він також не втратив нагоди наголосити на подвигу полонених.
“Я з величезною вдячністю приймаю цю нагороду, але думаючи, передусім, про всіх тих тисяч, десятків, сотень тисяч людей, які є праведниками, які всі заслужили на таку нагороду і роблять нас тими, хто ми є”, – сказав він зі сцени.
Церемонія нагородження відбулася за участі співзасновника нагороди, митрополита Філадельфійського УГКЦ, президента УКУ владики Бориса Ґудзяка, членів Капітули нагороди.
“Максим пройшов пекло і може про нього свідчити, але свідчить про гуманність. Голос Максима Буткевича – камертон. Він знаходить слова, щоб додавати зміст у цей час наростаючої безсенсовності. Наша спільнота має за честь вітати вас, пане Максиме, і звернути увагу на вашу поставу, свідчення і слово”, – зазначив владика Борис.

Подія мала ще один важливий вимір — вручення однойменної стипендії «Світло Справедливості». Вона покликана підтримати молодих людей, які вже сьогодні працюють задля змін. Стипендію отримала Марія Суляліна, студентка магістерської програми з управління неприбутковими організаціями Українського католицького університету — як визнання її активної позиції та прагнення розвивати суспільно важливі ініціативи.


Сума стипендії “Світло Справедливості” – 3 тис. канадських доларів та ще 1 тис. канадських доларів на реалізацію проєкту. Премія “Світло Справедливості” становить 12 тис. канадських доларів.

ДОВІДКОВО:
Максим Буткевич – співзасновник і член правління Центру прав людини ZMINA, журналіст, правозахисник, ветеран, політв’язень, заручник Кремля. Український правозахисник приєднався до лав ЗСУ одразу після російського вторгнення. Він командував взводом і потрапив у полон у червні 2022-го під час виконання бойового завдання в селищі Мирна Долина на Луганщині. Суд так званої ЛНР засудив Максима Буткевича іменем РФ за нібито скоєння воєнного злочину на 13 років тюрми. Після звільнення активізував діяльність у сфері захисту прав людини: став членом експертної ради Центру громадянських свобод, виступав із публічними свідченнями про досвід полону, зокрема у Вашингтоні, Брюсселі, Страсбурзі, Мюнхені, Відні, Ляйпціґу та Копенгагені.